26 Nisan 18:00- Alternatif Rehber
Anna Sala

Projenin amacı, kültürel değişim ağları oluşturabilmek ve yayabilmek için gereken bir araç geliştirebilmektir. Bu araç, hem kültürlerarası diyalog, hem de alternatif ve bağımsız hareketleri (sanatçıları ve mekanları) diğer coğrafi senaryolarla ilişkilendiren bir platform oluşturacaktır.

Anna Sala
Sala, Barselona'da bulunan Massana Güzel Sanatlar Okulu'nda grafik tasarım okudu. Grafik tasarımcı olarak Paris, Wrexam ve New York´ta çalıştı. Barselona´da 2004´ten beri sosyal hareketlere ve çeşitli politik sanat projelerine katıldı. Eclectica dv isimli, kar amacı gütmeyen bir organizasyonunun kurucularındandır. Bu organizasyon, bağımsız sanat prodüksiyonlarında, bedava yazılımların ve ´copyleft´in kullanıldığı ağlar aracılığıyla, yeni teknolojilerden yaralanmayı hedefler. Basılı ve ´on-line´ malzeme kullanan network´ler ve ınsanlar için arayüz geliştirmek için çalışmaktadır.

26th of April 18:00- Alternative Directory
by Anna Sala

The goal of the project is to have an useful tool for a transcultural dialogue and a platform to interconnect the alternative or independent movements (artists and spaces) with other geographical scenarios in order to create and spread cultural exchange networks.

Anna Sala
Is currently based in Barcelona. She graduated as a graphic designer from Massana School of Fine Arts in Barcelona. Her career as a graphic designer brought her to multimedia studios in Paris, Wrexam and New York. Since 2004 she has been involved with social movements and several political arts projects in Barcelona. She was one of the founders of the collective Eclectica dv, a non-profit arts organization that wants to promote the use and benefits of new technologies through the independent art production and networks using free software & copyleft. She is currently involved in developping interfaces for people and networks using printed and online material .

Projects:
Map & workshops:
http://sindominio.net/mapas/ing/index_ing.htm
Technology:
http://www.eclecticadv.net
http://donestech.net
Public space:
http://www.citymined.org/projects/parkcentralpark.php
In summer of 2006, she participated in Lost Highway Expedition
http://www.europelostandfound.net