22 Şubat 18:00- Mekanın yeniden inşası
Murat Germen
Burak Arıkan

Mekan daha çok fiziksel bir oluşum olarak gelir karşımıza / aklımıza, ama son zamanlarda etkileşimli medya ve bilgisayar ortamındaki sanal oluşumlarla mekanın gayrı-fiziki bir şekilde varolabileceğini / algılanabileceğini / kullanılabileceğini de biliyor, görüyoruz. Mekan kavramına yeni bir tanımlama getiren bu tarz oluşumlara “bilgi mekanı” (informational space) veya “bilişsel mekan” (cognitive space) diyebiliriz. Burada bir “mekanın yeniden inşası” (reconstruction of space) süreci devreye girmektedir. Burak Arıkan bilgisayar ağları aracılığı ile paylaşım, bağlantısallık (connectivity) ve bütünlük (collectivity) üzerinden yaşamakta olduğumuz mekanı yeniden tanımlamaya yönelik işler yaparken; Murat Germen benzer bir çabayı dijital ortamdaki fotograf ve Sabancı Üniversitesi’ndeki eğitmen arkadaşları ile yürüttüğü bilişimsel tasarım (computational design) çalışmaları ile göstermektedir.

22nd of February 18:00- Re-construction of space
Murat Germen
Burak Arikan


Space is usually defined / experienced as a physical entity; yet, we recently began to observe that the notion of ‘space’ can exist / be perceived / used as a non-physical organism by means of interactive media and virtual environment applications in the computer platform. Such creations bring new definitions of “space” and can be named as “informational space” or “cognitive space”. As a result, it is possible to talk about a process of re-constructing space. While Burak Arıkan pursues this process by creating pieces involving computer networks and using the concepts of connectivity, collectivity; Murat Germen follows a similar path within the realm of digital photography and also computational design studies that he conducts with colleagues from Sabancı University.

Murat Germen

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Kent Plancılığı lisans ve Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) Mimarlık Yüksek Lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Halen Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotografçılık ve görsel iletişim tasarımı dersleri vermektedir. Daha önce de Bilkent, Yeditepe, İTÜ, Yıldız, ve Bilgi üniversitelerinde mültimedyaya giriş, temel tasarım, bilgisayar destekli tasarım, arayüz tasarımı gibi dersler vermiştir. Aralarında Yapı Kredi Yayınları, Siemens, Koç Holding, Link McCann Erickson, The Designory, Young & Rubicam Reklamevi, Medina&Turgul DDB, Ağa Han Mimarlık Ödülleri, IKSV, İstanbul Modern ve Tarih Vakfı’nın bulunduğu çeşitli kuruluş / ajanslara çok sayıda çalışma teslim etmiştir. Fotograf, mimarlık, multimedya tasarımı, kent planlaması, sanat ve bilgisayar destekli tasarım konularında birçok basılı / online yayını olan Germen, aynı konular üzerinde çeşitli üniversitelerde ve SIGGRAPH, eCAADe gibi çeşitli sempozyum / konferanslarda çalışmalarını sunmuştur. Türkiye, Amerika, İtalya ve Japonya’da olmak üzere yirmi üzerinde kişisel / karma sergiye katkıda bulunmuştur. İnternette yayınlanan Paralax fotograf dergisi, Radikal Tasarım eki ve dijital fotografçılık dergisi Digital PhotoLine için süreli yazılar yazmaktadır. Etkin olduğu alanlarda yaptığı çalışmalar için çeşitli ulusal / uluslararası (2004, 2005, 2006 yıllarındaki International Photography Awards mansiyon ödülleri gibi) ödüller almıştır. Çeşitli ulusal fotograf yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır.

Murat Germen

He has a BS degree in city planning from Technical University of Istanbul and an MArch degree from Massachusetts Institute of Technology, where he went as a Fulbright scholar and received AIA Henry Adams Gold Medal for academic excellence. He works as a professor of photography and multimedia design at Sabanci University in Istanbul. Previously worked for various state and private universities such as Bilkent, Yeditepe, Istanbul Technical, Yildiz and Bilgi University; teaching various topics. Has submitted work for distinguished publishers / organizations such as; Yapi Kredi Culture and Art Publishers, Young&Rubicam / Reklamevi, Link McCann Erickson, The Designory, Medina&Turgul DDB Advertising Agency, Aga Khan Architectural Awards in Geneva, Siemens, Koc Holding, Istanbul Modern Museum of Art, Istanbul Foundation for Culture and Arts, Economic & Social History Foundation of Turkey, etc. He has many articles / photo series published on architecture / photography / art / digital design at various magazines and books; he has been invited to several seminars, symposia and conferences like SIGGRAPH, eCAADe to lecture on pertinent topics. Has opened over twenty national / international (Turkey, USA, Italy, Japan) exhibitions and currently writes periodically for Digital PhotoLine, a digital photography magazine, Radikal newspaper’s “Design” appendix and Paralax, an online theory of photography publication. He has received national / international awards (like International Photography Awards honorable mentions in years 2004, 2005, 2006) for work on photography, design and architecture. He has been invited as jury member for eminent national photography competitions.

http://muratgermen.comBurak Arıkan

Burak Arikan is an artist and designer creating systems that evolve with the interactions of people and machines. He shows the instances of these systems through diverse media including prints, animation, software, electronics, and physical materials. His work has recently been shown at Venice Biennale, Ars Electronica, ISEA, and Art Interactive in Cambridge.

Arikan recently completed his master's degree at the MIT Media Laboratory in the Physical Language Workshop (PLW) led by John Maeda. While at MIT, he pursued research exploring systems that address the transition from connectivity to collectivity in the context of creative expression. Sparked form this research, Arikan initiated the Open I/O platform for artists and designers to collaborate through composing distributed electronic objects and space over the Internet.

Prior to MIT, he worked as an information architect and visual designer in the United States and Turkey. He received an MA degree in Visual Communication Design from Istanbul Bilgi University in 2004, and a BS degree in Civil Engineering from Yildiz Technical University in 2001.

Burak Arıkan


Burak Arıkan makinaların ve insanların etkileşimiyle büyüyen Internet tabanlı sistemler yaratır. Bu sistemlerin parçalarını baskı, animasyon, yazılım, elektronik ve çeşitli fiziksel metaryellerle göstermektedir. Arıkan işlerini en son Venedik Bienali, Ars Electronica, ISEA, ve Cambridge'de Art Interactive galerisinde gösterdi.

Arıkan MIT Media Lab'de John Maeda’nın yönettiği Physical Language Workshop grubundan mezun oldu. MIT'deyken dijital ve elektronik ağlı ortamlarda tasarım sorunları üzerine calıştı. Arıkan bilgisayar ağları aracılığı ile paylaşım, bağlantısallık (connectivity) ve bütünlük (collectivity) üzerinden yaşamakta olduğumuz mekanı yeniden tanımlamaya yönelik araştırmalar yaptı. MIT'deki araştırmalar sonucunda sanatçılar ve tasarımcılar için Internet üzerinden fiziksel nesneler ve mekanlar ile beraber çalışmayı sağlayan Open I/O platformunu başlattı.

MIT'den önce Amerika ve Türkiye’de bilgi mimarı ve görsel tasarımcı olarak çalıştı, 2004 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden yüksek lisans, ve 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden lisans dereceleri aldı.

http://burak-arikan.com