NOMAD, Doğu Kudüs’te yer alan SABREEN’nin 2004 yılında düzenlediği iki atölye çalışmasından belgesel niteliği taşıyan işler sunuyor. Apartman Projesi’nde sergilenecek olan video “Vurmalı Sazlar Yaz Kampı: Arwashat” yerleştirmesi Beytülahim’de (Bethlehem) gerçekleşen festivalini işliyor. 26 Kasım’da saat 20:00’de açılacak proje 4 Aralık’a kadar her akşam 19:00-21:00 arası görülebilecek. “Çocuğun Şahitliği” gösterimi ise 27 Kasım’da NOMAD İstasyon.2’de saat 17:00’de; tekrarı ise 18:00’de olacak.Arwashat
Sabreen, Bidayat programıyla, 28.06-06.07.2004 tarihleri arasında, Beytülahim’de (Bethlehem) vurmalı sazlar yaz kampı “Arwashat”ı gerçekleştirdi. Kamp süresince, yaklaşık 70 çocuğa dansetmenin ve şarkı söylemenin yanı sıra vurmalı sazların nasıl çalınacağı öğretilmiştir. Çocuklar farklı sosyal merkezlerden seçilmiş ve Sabreen tarafından 3 ay boyunca (Mart-Mayıs 2004) bu etkinlikte yer almak üzere eğitilmiştir. Bu çocukların bir kısmı daha önceden Filistinli ve Norveçli müzisyenler tarafından gerçekleştirilen Enstrüman Yapma Atölye Çalışması’na da katılmıştır. Vurmalı sazlar yaz kampı Arwashat, 6 Haziran 2004 günü büyük bir müzik festivaliyle sona ermiştir.

Bu etkinlik, Sabreen tarafından tasarlanan ve uygulanan eğitici ve sosyal programın bir parçasıdır. Bu program Filistin’in şehir ve kasabalarındaki kamu alanı performanslarına yer vermektedir.

Çocuğun Şahitliği (Child Testimony)
Bu proje çocukların görsel algısından yola çıkarak yaşadıkları gerçekliğin ve şiddetin boyutlarını sergilemeye yöneliktir. Anahtar sözcükler ve kavramlardan hareketle çocukların çizerek ve boyayarak günlük yaşam deneyimlerini yansıtması ve kendi gerçekliklerini üretmesi istenmiştir. Süregelen bir proje olarak bu çizimler çeşitli sanatçılar ve kültürel organizasyonlar tarfından işlenmektedir.

SABREEN

Said Murad tarafından kurulan, genelde sanatın gelişimine, özelde müzik alanına odaklanan Sabreen kar amaçlı olmayan bir organizasyondur. Sanatsal Gelişim İçin Sabreen Derneği son 16 yıldır sergiler, festivaller ve atölye çalışmaları ve diğer etkinlikler üzerinden Filistinli sanatçılar için mekanlar, mesleki imkanlar ve eğitime yönelik etkinlikler düzenlemektedir.

Sabreen enstitü olmakla kalmayıp, dünya çapında gösterimler düzenleyen bir müzik grubu olarak da faaliyet göstermektedir. Stüdyolarında sanatçılar ve organizasyonlar için yaptığı CD, film müziği gibi prodüksiyonların yanı sıra ses mühendisliği kursları düzenlemektedir. 1984 yılında kurulan, Sabreen’in ilk grubu Bidayat okullarda ve çeşitli organizasyonlarda mesleki eğitim vermektedir.

Sabreen’in vizyonu ve felsefesi Filistin folklörünü ve kimliğini canlandırmaya odaklanan Filistin kültürel mirası üzerine inşa edilmiştir. Sabreen’in amacı Arap müziğinin köklerinden yeniden yararlanarak, dinleyicisini çatışma üzerine kurulu günlük yaşam gerçekliğinden koparıp, sakinliğin ve sabrın hüküm sürdüğü bir düzleme taşımaktır.