Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/nomadtv2/public_html/ctrl_alt_del/wp-settings.php on line 512

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/nomadtv2/public_html/ctrl_alt_del/wp-settings.php on line 527

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/nomadtv2/public_html/ctrl_alt_del/wp-settings.php on line 534

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/nomadtv2/public_html/ctrl_alt_del/wp-settings.php on line 570

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/nomadtv2/public_html/ctrl_alt_del/wp-includes/cache.php on line 103

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/nomadtv2/public_html/ctrl_alt_del/wp-includes/query.php on line 61

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/nomadtv2/public_html/ctrl_alt_del/wp-includes/theme.php on line 1109
ctrl_alt_del ve NOMAD hakkında bilgi

ctrl_alt_del ve NOMAD hakkında bilgi

ctrl_alt_del sound art festivali

NOMAD’ın uluslararası bir projesi olan sound-art festivali ctrl_alt_del, 9. Uluslararası İstanbul Bienali’nin resmi etkinlikleri kapsamında 16-22 Eylül 2005 tarihleri arasında gerçekleşecek. 2003 yılında gerçekleşen ilk ctrl_alt_del festivali Türkiye’deki ilk sound-art etkinliği olmuştu. ctrl_alt_del projesine katılım koşullarını ve ilk projenin ayrıntılı bilgisini www.project-ctrl-alt-del.com adresinde bulabilirsiniz.

Bu yılki performanslarda yer alacak sound-art sanatçıları arasında Ran Slavin, tecrübesi ve verimli çalışmalarıyla öne çıkıyor. Deneysel elektronik müzik ve video alanında İsrail’in önde gelen sanatçılarından olan Slavin, kentsel ve soyut arasında açılımlanan işitsel-görsel performanslarıyla tanınıyor. Performanslarında gerçeklik duygusu, ses ve imgelerin yarı-bilinçaltı duruma akışıyla dönüşüyor, değişiyor. Bu performanslarının yanı sıra oldukça radikal filmleriyle de şimdiki zaman ve gelecek, belgesel ve kurmaca arasında salınan, sesin ve görüntünün yeni birlikteliklerini deneyimliyor.

Halüsinasyon benzeri ruh halinin yarattığı akış, kesintisiz ve rüya benzeri bir ilerleyişle izleyiciyi içine çekiyor. Bir dizi video grafik yazılımı, video, ses ve metni kullanarak imgeler dizisini ustalıkla işleyen Slavin, yarı saydam katmanlar halinde bir araya getirdiği malzemeyi kurgu yöntemleri ve dijital boyama araçlarıyla biçimlendiriyor.

Çok sayıda sanat kurumunun davetlisi olarak dünya çapında saygın etkinliklerde yer alan Slavin’in işleri, 2004 Venedik Bienali, Transmediale-Berlin, İsrail Cinematec ve Paris’de sunuldu. Bunların yanısıra new-media ve elektronik sanat festivallerinde ve etkinliklerinde de yer aldı.

İşbirliği içinde bulunduğu “label”lar arasında Sub Rosa (Brüksel), Cronica (Portekiz), Mille Plateaux (Frankfurt) ve AK Duck (Kudüs) yer alıyor. Birçok solo ve ortak CD, film müziği ve performans gruplarına sahne müziği çalışması da yapıyor.

Ran Slavin ve işleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.ranslavin.tk adresinden ulaşabilirsiniz.

Boris D. Hegenbart, ctrl_alt_del etkinliklerinde performans yapacak olan diğer bir usta sound-art sanatçısı. 1996 yılında kurduğu [#/TAU] projesiyle, elektronikle insan sesini harmanlayan işler üretiyor. Dub müzikl çalışmalarıyla yola çıkan sanatçının şimdiki üretimleri “gürültünün şiiri” olarak adlandırılabilir. Viyana ELAK (Elektroakustik Müzik Okulu) mezunu olan Hegenbart, canlı performanslarını MAX/MSP yazılımını ağırlıklı olarak kullanarak, emprovize solo parçalarını elektronik olmayan enstrümanlar eşliğinde gerçekleştiriyor. Sanatçının işleri hakkında taz Berlin #7214 (2003)’de yer alan bir eleştiri şöyle diyor: “Hegenbart’ın kolajları bir yolağzında çekirge sürüsü istilası altında meditasyon yapmak gibidir.”

Boris G. Hegenbart hakkında ayrıntılı bilgiye www.staubgold.com adresinden ulaşabilirsiniz.

every kid on speed, Antonio Dimitrov’un kullandığı takma isimlerden biri. Üsküp (Makedonya)’dan katılan sanatçı, deneysel elektronik müzik çalışmalarının ve performanslarının dışında kendi “label”ı (acid fake recordings) için tasarımlar yapıyor; çağdaş elektronik müzik üzerine fanzin yayınlıyor ve alternatif radyo istasyonu 103’de ‘post global’ başlığı altında yer alan “noise, glitch, microsound, post-rock, clicks and cuts, glitch house, microhouse, clickhouse” müzik hareketlerinin örneklerini çalıyor. Ayrıca çeşitli yayınlarda müzik, net-art, dijital ve bilgisayar sanatı/tasarımı üzerine yazılar yazıyor. Prestijli etkinliklerden Berlin club transmediale’de ve Ljubljana Progress Festivali’nde bir çok kez sahne alan Dimitrov’u bulabileceğiniz diğer takma isimler “sound_00”, “every kid on acid”, “microsound_00”.

NOMAD

NOMAD’ın süregelen projeleri dijital sanat bağlamında yenilikçi ve yaratıcı açılımlar sunuyor. Kurduğu bilgilendirme ve tartışma ortamı, hem bulunduğumuz coğrafyada hem de Avrupa, Ortadoğu ve diğer coğrafyalarda ilginç bağlar oluşturuyor. Dijital sanat ve onu kapsayan dijital kültürün oluşumunu izlemek, saptamak ve gelişimine katkıda bulunmak için işleyen projelerin tümünün ortak paydasını, kültürler ve politikalar-üstü bir paylaşım ve iletişim ağı kurma çabası oluşturuyor.

Aşağıdaki iki projenin ortak paydasında bir de “işitsel-sanat” yer alıyor. İşitsel-sanat, Türkiye’de kavram olarak oldukça yeni olmasına ve tanınmamasına karşın her iki proje de özellikle İstanbul’un barındığı ilgi ve potansiyeli ortaya çıkarmakta başarılı oldu. Bunları takip eden “NOMAD-TV.Network.01” projesi tüm Türkiye’de bu kültürde üreten ve düşünenleri saptama ve ağ kurma yolunda bir başlangıç adımı oldu (bilgi için: www.nomad-tv.net). Dijital malzemelerin kurduğu ağın doğası gereği coğrafi uzaklıkları eritmesi hepimizin bildiği bir olgu. Kapatıcı, sınırlayıcı kültürler ve uzaklaştıran, düşmanlaştıran politikalar yüzünden iletişim kurmakta zorlanan sanatçıları dijital kültürün kurduğu birçok ortak düzlemin bir araya getirdiğini görmek oldukça sevindirici.

loosing.ctrl projesi, NOMAD (Istanbul) ve DAL (Israeli Center for Digital Art, Holon)’un işbirliğinin ürünüdür. Kontrol mekanizmalarının işleyişini ve yarattığı etkileri işleyen proje kapsamında video ve işitsel-sanat performansları yer alıyor. Galit Eilat, Eyal Danon ve Başak Şenova tarfından küratörlüğü yapılan ilk etkinlikler 10-12 Haziran 2004 tarihinde, İstanbul’da gerçekleşmişti.

Anabala, Ori Drummer, DJ Mabbas, Daniel Kestenbolm, Ohad Fishof & Ishay Adar, Erdem Helvacıoğlu, Sıfır, DJ Tayfun Fırtına, Fairuz Derin Bulut, Krechtz, Elif İzbırak, Cem Ömeroğlu, 2/5 BZ, Selda Asal, Hatice Güleryüz, Ali Demirel, Ruti Sela, Simge Göksoy, Effie & Amir, Erhan Muratoğlu, Özgür Özlem Sulak, Can Türkinan, Nurit Sharet, Chen Sheinberg, Zohar Kfir, Dana Levy ve Yael Bartana performansları ve işleriyle katılmışlardı.

Babylon’daki performanslar, Garanti Platform Güncel Sanat Merkezi’ndeki konuşma ve video gösterimleri, Apartman Projesi ve Nomad_İstasyon_02’deki bilgilendirme çalışması ve ‘kitchen-concept’ ile tamamlanan ilk etabın ardından yeni etkinliklerin hazırlık süreci başladı. Sürmekte olan çalışmaların tamamlanmasıyla 2005 Kasım ayında Forum Stadtpark (Graz, Avusturya)’da video gösterim programı etrafında biçimlenen bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

5 Şubat 2005’de, en önemli medya sanatları festivallerinden Transmediale.05(Berlin)’e davet edilen loosing.ctrl projesi video gösterim programında yer aldı. loosing.ctrl projesinin etkinliklerinin tümünü kapsayan bir belgesel ve çeşitli video-art örneklerinin sunulduğu gösterim büyük ilgi ve beğeniyle karşılandı.

Projenin kavramsal yapısının ve sürecinin yanısıra, bugüne kadarki NOMAD ile DAL arasında gerçekleşen diğer ortak projeleri ve etkinlikleri anlatan bir dizi sunum ve seminer, önce 3 Mayıs 2005 tarihinde DAL (Israeli Center for Digital Art), Holon (İsrail)’de yer aldı. Daha sonra 22 Haziran’da Pro Helvetia Vakfı (İsviçre Kültürel Programı), Üsküp (Makedonya)’daki ‘press to exit’ proje mekanında sunuldu.